Testament nie zawsze jest korzystny

Dla wielu osób otrzymanie spadku niesie ze sobą rozmaite emocje. Z jednej strony przeżywamy żałobę po zmarłym, ale z drugiej odczuwamy radość z faktu, że ta osoba o nas pomyślała i postanowiła zabezpieczyć naszą przyszłość. Czasami w spadku otrzymujemy nieruchomość, czasami samochód a niekiedy antyki, dzieła sztuki, drogocenną biżuterię czy kolekcję monet. Często jest jednak tak, że im wyższy spadek, tym nasza radość również większa, ale nie zawsze trwa ona długo. Problemy pojawiają się niekiedy jeszcze przed uzyskaniem spadku, kiedy to rodzina i bliscy toczą spór, a czasami i prawdziwą wojnę o to, co się komu należy. Problemem jest też często to, że wraz z przejęciem spadku, zostają nam przekazane długi zmarłego. Czasami o nich wiemy, czasami zaś nie. Część osób myśli, że sprzedając majątek, uda im się spłacić wszystkie zobowiązania i jeszcze część kwoty zostawić dla siebie. Niekiedy jednak okazuje się, że środki ze sprzedaży nie są wystarczające. Nic więc dziwnego, że ta tematyka wiąże się wieloma pytaniami oraz sprawami, które często przez długi czas toczą się przed sądami różnych instancji. Idealnym rozwiązaniem, zapobiegającym wielu waśniom w rodzinie, byłoby sporządzenie testamentu, który bardzo ciężko podważyć, czy obalić. Należy jednak mieć na uwadze, że nawet osoby pominięte w testamencie, mogą domagać się otrzymania zachowku.

Problemy prawne związane między innymi z kwestiami stwierdzenia nabycia i podziału spadku, jego przyjęcia bądź odrzucenia, unieważnienia testamentu, jak i kwestie odpowiedzialności za długi, są szeroko spotykane w społeczeństwie. Dla przeciętnego obywatela są to bardzo zawiłe sprawy, w których każda ze stron ma swoje racje i argumenty. Pomoc, którą oferuje adwokat-konin.eu, rozwiązuje wiele problemów i pozwala na zakończenie sporu, niekiedy bez konieczności wizyty na sądowej sali. Tego rodzaju pomoc obejmuje również przygotowywanie odpowiednich pism, wniosków oraz umów, ale również możliwość reprezentowania przed sądami różnych instancji.

 Reasumując, prawo reguluje poszczególne kwestie, również te związane ze spadkami. To, jaka część spadku nam przypadnie i co później z nią zrobimy, zależy często od wielu sytuacji. Nigdy nie należy jednak zapominać, że ostatnia wola zmarłego powinna być uszanowana, zaś jemu samemu należy się pamięć, niezależnie od decyzji, jakie podjął.